Podkładki – kiedy są potrzebne? Jak wybrać odpowiednie?

podkładki plastikowe i tekstylne różnych wielkości

Podkładki – kiedy są potrzebne? Jak wybrać odpowiednie?

Podkładki z tworzyw sztucznych oraz tekstylne w niektórych sytuacjach są wprost nieodzowne!

Stosuje się je podczas montażu oczek lub nap, w sytuacji gdy materiał na którym montujemy element jest cienki lub rozciągliwy. Stanowią doskonałe wzmocnienie w miejscu montażu i pozwalają na kompensację niekorzystnych cech materiału. Warto pomyśleć o ich zastosowaniu, gdy materiał jest cienki, śliski lub rozciągliwy.

Dlaczego podkładki różnią się między sobą?

Podkładki wzmacniające mogą być tekstylne, bądź wykonane z tworzywa sztucznego (silkonu). Te pierwsze są cieńsze, więc lepiej zapobiegają ślizganiu się tkaniny w miejscu montażu elementu, niż kompensują niską gramaturę materiału. Wykonane z tworzywa sztucznego łączną obie te funkcje ponieważ mają większą grubość.

Podkładki opisuje się za pomocą dwóch wymiarów- średnicy wewnętrznej i zewnętrznej.

Średnica wewnętrzna

Podczas wyboru odpowiedniego wzmocnienia należy uwzględnić średnicę elementu, na który będzie założona. W przypadku oczek – średnicę oczka, w przypadku nap– średnicę lejka (jeśli wzmocnienie ma trafić między słupek a lejek) lub średnicę lejka wierzchu- jeśli ma trafić między wierzch, a gniazdo. W niektórych sytuacjach montuje się też podkładkę między gniazdo a wierzch w taki sposób, by w otworze podkładki zmieściła się wewnętrzna część gniazda.

Średnica zewnętrzna

Średnica zewnętrzna podkładek nie powinna być większa niż średnica elementu z którym ma współpracować. W przypadku montażu z oczkiem – średnica zewnętrzna podkładek powinna być mniejsza niż średnica zewnętrzna kołnierza oczka. Jeśli montujemy ją między wierzchem zapięcia a gniazdem- średnica zewnętrzna podkładek nie powinna być większa niż średnica wierzchu. Dlaczego? Bo w przeciwnym razie na materiale może się odznaczać kształt elementu wzmacniającego, a to wygląda nieestetycznie.

Jak wybrać podkładki?

Każdy przypadek jest inny, dlatego najlepiej dobrać ten element w drodze prób. Zachęcamy do korzystania z naszego wsparcia na etapie projektowania. Zawsze chętnie pomożemy dobrać odpowiednie zapięcia do produktu i w razie potrzeby – także odpowiednie podkładki, tak, by akcesoria bezbłędnie pełniły swoje funkcje. Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem.

Udostępnij ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


{{ title }}
Milimetry na linie
Linie na milimetry