Zagniatacze do wierzchów

Zagniatacze do wierzchów

Zagniatacze do wierzchów

Końcówki montażowe (czyli zagniatacze) do wierzchów są niezbędne do prawidłowego montażu nap. Wyjaśniamy jakie zagniatacze są potrzebne i doradzamy jak uniknąć najczęstszych komplikacji związanych z montażem.

Zagniatacze do wierzchów – komplet? Czy pojedynczy zagniatacz?

Praska zawsze działa w oparciu o dwie końcówki montażowe, które spotykają się w momencie zagniatania. Dlatego zasadniczo zagniatacze sprzedawane są w kompletach. Komplet zagniataczy do zatrzasku jest dedykowany do elementów zapinających (gniazda, słupka i lejka- w przypadku zapięć S-srping lub R-spring). Do tych systemów zapięć możemy wybrać wierzch w zależności od naszych potrzeb i upodobań. Wierzchy mogą być bardzo różne (pod względem wielkości, kształtu i tworzywa). KAŻDY wierzch wymaga dedykowanej końcówki montażowej.

Podczas montażu wierzch łączy się z gniazdem.

Dlatego aby zamontować zatrzask potrzebny jest komplet zagniataczy do elementów zapinających PLUS zanitacz do wierzchu.

zagniatacz do wierzchów i końcówki montażowe elementów zapinajacych
Zagniatacz wierzchu ozdobnego i zagniatacze do elementów zapinających – na przykładzie nap S-Spring Alfa 1

Zagniatacze do springów

Czy tak samo jest w przypadku springów? Typowe zapięcie spring składa się z gniazda, słupka, które montujemy z identycznymi dwiema obrączkami. Istnieją różne kombinacje zagniataczy – najpopularniejszy z nich składa się z dwóch części. Pierwsza z nich służy do montażu obrączki, a druga, zaopatrzona w gumkę – zagniata zarówno gniazdo jak i słupek. Jeśli jednak zapragniemy by nasze zapięcie typu spring miało pełny wierzch lub wierzch ozdoby – wtedy będziemy potrzebowali oprócz końcówki montażowej do elementów zapinających, także dedykowanego zagniatacza do wierzchu. Do zagniecenia słupka z obrączką użyjemy kompletu zagniataczy do springa, a do montażu gniazda z wierzchem – już wersji kombinowanej: zagniatacza do springów (części z gumką, do gniazda) i dedykowanego zagniatacza do wierzchu.

Zagniatacze do wierzchów – jak dobrać?

Najlepiej zagniatacz do wierzchu kupić od razu, razem z wierzchem. Wtedy mamy pewność, że wierzch i końcówka montażowe będą stanowić niezawodny duet. Jeśli końcówka nie będzie IDEALNIE dobrana do wierzchu – montaż będzie wadliwy. Wady mogą polegać na odkształceniu wierzchu, niemożności zapięcia lub nietrwałości montażu (zatrzask ulega wyrwaniu z tkaniny podczas dopinania). Dlatego nie należy lekceważyć skrupulatnego doboru narzędzi. Liczy się nie tylko każdy ułamek milimetra jeśli chodzi o rozmiar, ale także wielka uważność w zakresie profilu. Okrągłe wierzchy w tym samym rozmiarze pochodzące od dwóch różnych producentów będą miały różne profile i będą wymagać różnych końcówek montażowych.

Zagniatacz do wierzchu i do gniazda
Para zagniataczy- do wierzchu i do gniazda

Z czego wykonane są końcówki montażowe?

Do montażu wierzchów stosujemy końcówki z metalu lub z tworzywa sztucznego. Te ostatnie wytwarzamy na Państwa potrzeby w Warsztacie w siedzibie naszej Firmy. Nasi specjaliści odtwarzają kształt wierzchu ozdobnego w tworzywie sztucznym. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku wierzchów, które nie są okrągłe odpowiednie ustawienie elementu na zagniataczu jest szalenie istotne z punktu widzenia prawidłowego montażu.

Końcówka montażowa do wierzchów ozdobnych
Końcówki do wierchów ozdobnych (z tworzywa sztucznego) wykonujemy na terenie naszej Firmy – tu na potrzeby kwadratowego wierzchu wykonanego ze znalu.

Regulacja praski

Aby montaż był skuteczny trzeba pamiętać, że staranny dobór zagniataczy to dopiero połowa sukcesu. Drugą jest właściwa regulacja praski i ustawienie elementów na zagniataczach. Ważne aby praska była ustawiona centrycznie, by siła zagniatania była właściwa. W przypadku praski pneumatycznej zwróćcie też Państwo uwagę na ustawienie odpowiedniej odległości między zagniataczami – tak by w momencie zagniatania spotykały się, ale nie uderzały w siebie.

A co jeśli mam kłopot?

Aby uniknąć kłopotów z doborem odpowiednich zagniataczy, na naszej stronie znajdą Państwo konfiguratory do zapięć zatrzaskowych, które podpowiedzą jaka końcówka montażowa będzie Państwu potrzebna. Kod odpowiedniej końcówki montażowej wyświetli się po wyborze określonego wierzchu – wystarczy jedno kliknięcie, a zostanie dodana do Państwa zamówienia.

W razie jakikolwiek wątpliwości dotyczących prawidłowego montażu, lub tego jak dobrać odpowiednie zagniatacze do wierzchów, prosimy o kontakt z naszym biurem sprzedaży. Chętnie pomożemy.

zagniatacze do wierzchów ozdobnych
Zestaw zagniataczy do wierzchów ozdobnych o różnych kształtach. Korzystając z takiej końcówki montażwoej należy szczególnie starannie ułożyć wierzch za zagniataczu.

Udostępnij ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


{{ title }}
Milimetry na linie
Linie na milimetry