Jak wybrać napy doskonałe?

napy metalowe - różne rozmiary i typy

Jak wybrać napy doskonałe?

Bardzo wiele różnych produktów wymaga zapięć, często optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie nap – jak je dobrać, by idealnie spełniały nasze oczekiwania? Czym różnią się napy kaletnicze od nap odzieżowych? Na co zwrócić uwagę? Zachęcamy do skorzystania z krótkiego poradnika.

CO TO SĄ NAPY? CZY NAPY I ZATRZASKI TO TO SAMO?

Napy to inaczej zapięcia zatrzaskowe. Ponieważ rodzajów nap jest bardzo wiele- różnią się między sobą sposobem montażu (nabijane- czteroelementowe, przyszywane- dwuelementowe), materiałem (metal, tworzywo sztuczne) i konstrukcją gniazda ( spring, S- spring, R- spring, plastidur) – wybór odpowiednich nap może nastręczać trudności. Aby prawidłowo wybrać warto zdać sobie kilka pytań dotyczących naszych potrzeb.

CZY BĘDZIEMY MONTOWAĆ NAPY NA MATERIALE ELASTYCZNYM?

Jeśli dysponujemy dzianiną lub innym elastycznym materiałem- wybór jest bardzo ograniczony. Możemy zdecydować się albo na zatrzaski przyszywane (dwuelementowe), albo na zapięcia typu spring. Jeśli materiał jest w znacznym stopniu elastyczny będzie wymagał usztywnienia. Jeśli jest wysokoelastyczny- warto wykonać próbę, może się bowiem okazać, że nie da się na nim skutecznie zamontować nap (pamiętajmy- zasadą działania zatrzasków jest to, że podczas rozpinania naciąga się materiał- jeśli jest zbyt elastyczny- zatrzaski będą się wyrywać).

Jeśli nasz materiał nie jest elastyczny- możemy  wybierać spośród pełnej gamy zapięć.

CZY GRUBOŚĆ MATERIAŁU MA ZNACZENIE?

Zapięcia zatrzaskowe nabijane mają pewien zakres tolerancji jeśli chodzi o grubość materiału. Zbyt cienkie tkaniny mogą ulegać uszkodzeniu mechanicznemu pod wpływem odpinania zatrzasku. Jeśli zamierzamy montować napę na wielu warstwach materiału i istnieje obawa, że może to stanowić utrudnienie dla skutecznego montażu- warto wykonać próbę. Jeśli obawy okażą się uzasadnione- trzeba zastosować specjalne warianty zapięć zatrzaskowych- w postaci wydłużonych ząbków w zapięciach typu spring (tzw. superlongi) lub wydłużonego lejka w przypadku zapięć typu S-spring i R-spring.

NA JAKI PRODUKT MA TRAFIĆ ZATRZASK? MOC ZAPIĘCIA

To, czy napa będzie stanowić zapięcie małego portfelika, czy wielkiej torby podróżnej wpływa na to jak dużą moc zapięcia jest pożądana.

Moc zapięcia stanowi bardzo istotny element wyboru. Najdelikatniej zapinają się i odpinają napy typu spring, mocniej typu S-spring, najmocniej typu R-spring. W niektórych przypadkach ze względu na specyfikę produktu wymagana jest bardzo duża moc zapięcia zatrzasku. Dla takich zadań dedykowane jest specjalne gniazdo w systemie R-spring tzw. superstrong.

CZYM SĄ NAPY KALETNICZE?

Napy kaletnicze nie różnią się niczym z wyjątkiem zastosowania od nap odzieżowych. Taki sam S-spring sprawdzi się równie dobrze jako zapięcie żakietu, co jako zapięcie bucików dziecięcych, a R-spring jest równie dobrym rozwiązaniem w przypadku zapięcia wysokiej skórzanej cholewy, co w przypadku odzieży kurtki roboczej.

NA JAKI PRODUKT MA TRAFIĆ ZATRZASK? WIELKOŚĆ ELEMENTU.

W zależności od przeznaczenia- pożądane mogą być zatrzaski w dużych lub małych rozmiarach. Każdy system występuje w kilku wariantach wielkości.

Zdecydowanie najbardziej uniwersalne są zapięcia typu S-spring występujące zarówno w małych rozmiarach nadających się do portmonetek, sukienek i żakietów, jak i w większych rozmiarach odpowiednich do odzieży wierzchniej lub odzieży roboczej. Zapięcia typu S-spring znajdują także zastosowanie w produkcji sprzętów medycznych, meblarstwie, akcesoriach sportowych.

Zapięcia typu spring zasadniczo należą do najmniejszych –  w rozmiarach dużych i bardzo dużych występują sporadycznie. Zapięcia typu R-spring są najmasywniejsze, choć występują też w niewielkim rozmiarze nadającym się np. do zapięć mankietów i drobnych akcesoriów sportowych.

WZGLĘDY ESTETYCZNE

Każdy system zapięć posiada dedykowane wierzchy ozdobne- wykonane z metalu galwanizowanego, metalu lakierowanego lub pokrytego tworzywem sztucznym. Każdy daje też możliwość ukrycia go, tak, by po zapięciu nie był widoczny na produkcie poprzez pokrycie warstwą materiału- w przypadku zapięć spring montujemy w takim przypadku zwykłą obrączkę, w przypadku zapięć S-spring i R-spring wymagany jest specjalny wierzch tzw. kryty, którego płaska powierzchnia sprawia, że nawet w przypadku dużych i niezbyt grubej tkaniny- nie odznacza się na gotowym wyrobie.

Najszerszy wybór wierzchów oferujemy do najpopularniejszego typu nap, S-springów.

Aby Państwa produkt zaspokajał w pełni oczekiwania estetyczne- oferujemy elementy zapinające w różnych powłokach galwanicznych- tak, by kolor zatrzasku nawet gdy jest odpięty współgrał z tłem. Ponieważ istotą działania nap jest zapinanie i odpinanie bazujące na tarciu słupka i gniazda- metalowe elementy zapinające dostępne są wyłącznie w trwałych powłokach galwanicznych. Elementów zapinających nie lakierujemy- jest to rozwiązanie nietrwałe (na skutek zapinania i odpinania lakier ulega starciu) i grozi utratą pełnej funkcjonalności zapięcia po starciu powłoki lakierniczej. Lakier sprawdza się wyłącznie w przypadku wierzchów ozdobnych- nie są narażone na ciągłe pocieranie o twardą powierzchnię.

PRODUKTY SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA- LABORATORIA, SZPITALE, SŁUŻBY MUNDUROWE

Niekiedy o wyborze sytemu przesądza wyśrubowana specyfikacja.

W sytuacjach, gdy materiał nie może przepuszczać wody w miejscu nabicia zatrzasku (umundurowanie, namioty, wysokospecjalistyczne sprzęty sportowe)- wskazane jest użycie S-springów typu AQUA.

Dla produktów, które są prane w bardzo ostrej chemii lub z innych powodów narażone na kontakt z niszczącymi środkami chemicznymi dedykowane są napy ze stali nierdzewnej- w zależności od przeznaczenia można dobrać drobniejsze springi (do fartuchów) lub masywniejsze zapięcia typu S-spring (do odzieży roboczej).

Kiedy istnieją wskazania, by zapięcie odzieży nie wpływało na pole magnetyczne (odzież laboratoryjna)- wtedy polecamy zapięcia z tworzywa sztucznego typu plastidur.

Dla odzieży ochronnej stosowanej w wysokich temperaturach (np. mundury strażaków) są przeznaczone trudnopalne zatrzaski plastikowe (nie topią się, ale też –w przeciwieństwie do metalowych- nie nagrzewają).

Jeśli mają Państwo szczególne wymagania dotyczące zapięć- prosimy się skontaktować z naszym biurem sprzedaży.

CZYM SIĘ RÓŻNIĄ SPRING, S- SPRING I R-SPRING?

Systemy zapięć wyróżniamy w oparciu o budowę gniazda. W przypadku zapięć typu spring- blacha mosiężna została wyprofilowana w ten sposób, że stanowi element elastyczny, pozwalający na zapinanie i odpinanie zatrzasku (czyli wbrew nazwie, nie posiada sprężyny-  „spring” ang. sprężyna). Zapięcia sypu S-spring posiadają wewnątrz gniazda sprężyny ukształtowane w profil zbliżony do litery „S” –stąd nazwa, mechanizm zapinania R-springów (zwanych też ring-springami) opiera się o sprężynę o okrągłym kształcie („ring”, ang. pierścień).

ZATRZASKI DWU- I CZTEROELEMENTOWE

Zatrzaski dwu- i czteroelementowe różnią się sposobem montażu- w przypadku dwuelementowych (gniazdo i słupek)- przyszywa się je do odzieży. Trwałość montażu zależy od sposobu użytkowania, jakości tkaniny i nici. W przypadku czteroelementowych (wierzch, gniazdo, słupek, lejek) nabija się je na produkt za pomocą specjalnych zagniataczy (zwanych też końcówkami montażowymi). Prawidłowy montaż warunkuje poprawne działanie zapięcia i trwałość jego połączenia z tkaniną.

A JEŚLI MAM WĄTPLIWOŚCI…?

Chętnie pomagamy w doborze odpowiednich zapięć i jeśli mają Państwo wątpliwości dotyczące doboru odpowiednich nap- prosimy o kontakt z biurem sprzedaży. Najlepszym rozwiązaniem w sytuacjach nieoczywistych jest wykonanie próby- nabicie zatrzasków na prototyp lub przewidziane warstwy materiału i ocena, czy napa spełnia Państwa oczekiwania.

Zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij ten wpis


{{ title }}
Milimetry na linie
Linie na milimetry