Wysokość wierzchu, czyli co?
Często pytamy naszych Klientów jaką wysokość wierzchu sobie życzą. Niektórzy odpowiadają bez chwili wahania, inni wpadają w konsternację. Czym jest wysokość wierzchu? jak ją dobrać? Odpowiadamy.
Czego dotyczy pojęcie?
Pojęcie „wysokość wierzchu ” jest nieco mylące – sugeruje, że dotyczy tego, jakie wysokość ponad powierzchni tkaniny będzie się znajdowała zewnętrzna część wierzchu zatrzasku po zapięciu. Nic bardziej mylnego! Określa bowiem – coś dokładnie przeciwnego, czyli to, jaką grubość materiału jest w stanie „złapać” .
Zacznijmy jednak od początku.
Jeśli przyjrzymy się wierzchowi zatrzasku przed montażem zobaczymy, ze wyraźnie dzieli się na dwie części. Górna decyduje o estetyce, o efekcie wizualnym na końcowym produkcie. Jest ona najczęściej powleczona metalem (np. znal), tworzywem sztucznym, często metalem galwanizowanym lub lakierowanym. Druga część wierzchu to ta, która decyduje o montażu i na końcowym produkcie pozostaje niewidoczna. Nazywamy ją lejkiem (w przypadku zapięć typu R-spring i S-spring) albo ząbkami (w przypadku zapięć typu spring). Jej długość jest wyznacznikiem wysokości wierzchu.


Jakie wysokości wierzchów występują na rynku?
Najczęściej operujemy pojęciami takimi jak wysokość standardowa, duża lub mała. Wynika to z faktu, że praktycznie każdy producent oferuje nieco inne wysokości wierzchu.
Standardy przydają się wtedy, gdy stosujemy zatrzask zgodnie z jego podstawowym zastosowaniem. Jeśli panujemy montaż na wyjątkowo cienkim materiale, warto zapytać o wariant zapięci z krótkimi ząbkami (dla springów) lub krótkim lejkiem (dla zapięć S-spring / R-spring). W takich sytuacjach pomocne bywają też podkładki. Jeśli natomiast planujemy montaż na wyjątkowo grubym i nieelastycznym materiale warto zainteresować się długim lejkiem i ząbkami.
Długość lejka / ząbków nie przekłada się na konieczność zastosowania innych zagniataczy, niż te używane przy montażu wierzchów o standardowej wysokości.

Jak dobrać odpowiednią wysokość wierzchu?
Zawsze, jeśli mają Państwo wątpliwości przy doborze odpowiednich parametrów, zalecamy wykonanie testów. Ważne, by test wykonać na pełnej grubości materiałów, jakie docelowo znajdą się w miejscu montażu zapięcia.